V Česku začne od 28. června 2025 platit evropská směrnice European Accessibility Act, která vyžaduje dodržování nového standardu WCAG 2.2 na úrovni kritérií AA.
Tento požadavek do českého práva zavádí zákon č. 424/2023 Sb. (zákon o požadavcích na přístupnost některých výrobků a služeb).
Přístupnost se doteď týkala veřejné správy. Nově se povinnost dodržovat standardy WCAG rozšíří také na soukromé firmy, které poskytují veřejné služby.
Legislativa se tedy bude týkat například bank, pojišťoven, operátorů a dopravců.
Zákon se nevztahuje na mikropodniky (pod 10 zaměstnanců nebo s obratem pod 2 miliony eur), nebo na firmy, pro které by úpravy představovaly „nepřiměřenou zátěž“.
Výjimkou jsou také digitální produkty, u kterých se už nepočítá s další aktualizací nebo aplikace, které mají být ukončeny do 6 měsíců od data platnosti zákona.
Přístupnost se vztahuje na všechny digitální kanály, ke kterým mají přístup koncoví uživatelé. Tedy webové stránky, mobilní aplikace, ale i terminály, bankomaty nebo třeba chatboti a virtuální asistenti.
Problematika se týká také všech digitálních dokumentů (Word, Excel, PDF…), které jsou na té dané platformě ke stažení.
Evropskou směrnici u nás monitoruje Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. V praxi bude přístupnost digitálních produktů kontrolovat Digitální a informační agentura (DIA).
Pokud firma kontrolou neprojde, dostane stručný report s výpisem chyb a firmě začíná běžet limit 6 měsíců na jejich opravu.
Například na Slovensku podle statistik úřadů prošlo kontrolou pouze 40–45 % webových stránek a aplikací institucí, na které se zákon o přístupnosti vztahuje.
To znamená, že víc než polovina organizací nesplňuje zákonné požadavky a hrozí jim vysoké sankce.
Za přestupek oproti zákonu může stát uložit pokutu až do výše 10 milionů korun. Sankce můžou být buď fixní částky, nebo se budou počítat podle obratu firmy.
Firmám se tak může vývoj produktu, u kterého není vyřešená přístupnost, výrazně prodražit.
Na každém webu, který spadá pod legislativu přístupnosti, musí být tzv. Prohlášení o přístupnosti.
Jedná se o digitální dokument, ve kterém jsou uvedeny informace o přístupnosti daného webu a slouží jako oficiální potvrzení, že web nebo aplikace splňují požadavky na přístupnost.
U našich klientů vídáme především:
Zákon o přístupnosti je nadřazený firemní značce a pravidlům corporate identity.
To znamená, že jakékoli vizuální prvky či designové směrnice uvedené v brand manuálu musí ustoupit požadavkům na přístupnost. Nikoli naopak.
Předpisy WCAG jasně definují, co je z pohledu přístupnosti ještě akceptovatelné a co už ne.
Termín 28. června 2025 se blíží, stále je ale čas se na legislativu dostatečně připravit. Doporučujeme nechat udělat audit přístupnosti, proškolit své interní týmy a zavést fungující governance model, který zajistí, že vaše digitální produkty budou vždy v souladu se zákonem. Vyhnete se tím zbytečným pokutám od státu a nákladům na opravy.
Chcete vytvářet digitální produkty tak, aby splňovaly aktuální požadavky WCAG a byly přístupné pro všechny potenciální zákazníky? Ozvěte se mi na honza.tuma@bellhurry.com.