Spotify je průkopníkem a pravděpodobně nejpopulárnější platformou, co se týče shrnutí na konci roku. Spotify Wrapped, který funguje už 10 let, poskytuje uživatelům detailní přehled jejich poslechových návyků, včetně nejoblíbenějších písní, interpretů, žánrů a celkového času poslechu.
Tato funkce je dostupná jak na mobilních zařízeních, tak na desktopu a využívá ji přibližně třetina uživatelů – tedy přes 156 milionů lidí ročně. Kromě osobních statistik Spotify také zveřejňuje globální trendy, které poskytují přehled o nejoblíbenější hudbě po celém světě.
Další streamovací služby jako Hulu a HBO Max nabízejí roční souhrny - počet shlédnutých filmů a epizod seriálů. Jiné platformy jako Mubi a Google TV se zaměřují spíše na celkové statistiky nejsledovanějšího obsahu, než na personalizované wrapy.
Spoustu příkladů ročních shrnutí najdeme v herním průmyslu. Playstation's Wrap Up a Xbox's Year in Review nabízejí hráčům statistiky o nejhranějších hrách, celkovém počtu hodin hraní a dosažených úspěších během roku.
Steam poskytuje podobnou službu se svým Steam Replay, který umožňuje hráčům reflektovat jejich rok hraní a sdílet své úspěchy s přáteli.
Na sociálních sítích se s wrapy v posledních letech tak často nesetkáváme, objevují se jen na Instagramu a Snapchatu, specifický wrap má i Reddit. Instagram umožňuje uživatelům vytvářet personalizované reely z jejich nejlepších momentů roku, které mohou upravit a sdílet.
Snapchat nabízí automaticky generovaný souhrn na základě četnosti a angažovanosti uživatelových snapů s důrazem na klíčové momenty a interakce během roku.
Roční wrapy obvykle obsahují několik funkcí:
Každým rokem přináší roční souhrny další aplikace, takže se dá očekávat, že do budoucna budou tyto funkce ještě sofistikovanější a personalizovanější.
Je potřeba ale myslet na to, že v některých segmentech je potřeba s analytikou a personalizací opatrně - negativní feedback sklidilo mobilní bankovnictví Monzo nebo Chase bank - zobrazování útraty uživatelů a porovnávání nákupů napříč kategoriemi se nesetkalo u všech uživatelů s nadšením.
Infromace o tom, v jakém obchodě jste za minulý rok utratili největší sumy, mohou někteří uživatelé vnímat jako příliš velký zásah do soukromí.
Revolut k ročnímu shrnutí přistupuje hravou formou - nechává uživatele tipovat a vyhýbá se doporučování dalšího chování.
Nejvíc se objevují mezi streamingovými platformami a v herním průmyslu. Nemusí jít nutně o herní konzole, velmi bohatý wrap nabízela v minulém roce třeba šachová platforma Chess.com.
Kromě herních aplikací, jako je třeba Duolingo, se wrapy objevují i u jiných služeb, které uživatelé pravidelně během roku používají. Logicky se nabízejí aplikace z oblasti produktivity, fitness a zdraví (Apple Heatlh), výjimkou nejsou ale ani taxislužby (Cabify).
Roční wrapy se staly oblíbenou tradicí na různých digitálních platformách. Nabízejí uživatelům zábavný a zajímavý pohled na jejich rok. Ať už jde o hudbu, gaming nebo sociální sítě, tyto souhrny nám pomáhají reflektovat naše návyky a těšit se na nové objevy v nadcházejícím roce. Uživatelé také často své souhrny sdílí s ostatními a cítí se s danou službou více propojeni.
Detailní analýzu wrapů jsme připravili pro našeho klienta z oblasti telekomunikací. Pokud i vás zajímá, kde všude se s ročními wrapy můžete setkat a jakými vychytávkami se inspirovat u vašeho produktu, obraťte se na nás, rádi i vám připravíme srovnání příkladů z Česka i ze světa.